| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 33 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 8.64 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | LCD TV |
| Country of Origin | China |
| Assembly Description | Tools Needed & Not Included |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |