| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 99 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Pattern |
|
| Height | 20.30" |
| Width | 17.30" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 4.03 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |