| Technical Information | |
|---|---|
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Screen Size Supported | 42" |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Finishing | Powder Coated |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor | Floor |
| Height | 48.82" |
| Width | 19.76" |
| Depth | 17.87" |
| Weight (Approximate) | 35.49 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |