| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 19 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Duplex Printing | Manual |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 360 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Print Size | A4 - 8.27" x 11.69" |
| Media Handling |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 251 Sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 251 Sheets |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 12000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.8" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 15.3" |
| Weight (Approximate) | 16.1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Next Business Day Advanced Exchange Service |