Zebra ZD411 Healthcare, Direct Thermal, 203dpi, Cutter, Ethernet, USB, USB Host, BTLE
ZD4AH22-D21E00EZ
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 5.98 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wired |
| Optional Connectivity |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 2.24" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Link - OS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 40°F (4.4°C) - 105°F (40.6°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) - 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 8.6" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Package Contents |
|
| Cables Included |
|
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-zd411-hc-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZD4AH22-D21E00EZ
mod-zd411-hc-zebra-label-printer-quick-guide-multilanguage-en-fr-es.pdf ZD4AH22-D21E00EZ
mod-zd411-hc-zebra-label-printer-user-manual.pdf ZD4AH22-D21E00EZ
zd411.pdf MOD-ZD411-HC