Zebra PS20 Personal Shopper Mobile Computer 4" Display, SE4710, Digimarc, 4GB RAM, 16GB Flash, Android GMS
PS20J-P4G1NA00
Select model
Key features:
- Advanced Touchscreen: Durable 4-inch display with multi-touch capability, even in wet conditions.
- Quick Barcode Scanning: Effortless 1D/2D barcode capture and hands-free scanning options.
- Power Precision+ Battery: Extended battery life with rapid charging capability for all-day use.
- Enhanced WiFi Connectivity: Fast, reliable connections with advanced MU-MIMO technology.
- Locationing Support: Personalized shopping experience through real-time notifications and service.
Specifications:
- Dimensions: 2.95 in. H x 8.58 in. L x 3.09 in. W
- Weight: 290g
- Display: 4.0 inch capacitive, Corning Gorilla Glass
- Processor: Qualcomm Snapdragon 660 octa-core, 2.2 GHz
- Operating System: Android 8.1 Oreo
- Memory: 4GB RAM/16GB Flash
- Operating Temperature: 14° F to 122° F (-10° C to 50° C)
- Barcode Scanning: SE2100 1D/2D imager (Base model) and SE4710 (Plus model)
- Battery: 3500 mAh PowerPrecision+ Li-Ion rechargeable battery
- Warranty: 1-year limited warranty
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Range: Short Range
-
Connection: Bluetooth, USB
-
Keyboard: 53 Key Virtual Terminal
-
Camera: 5MP
-
Battery Features: Smart
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4710 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features |
|
| Drop Specification |
Multiple 4 ft./1.2 m drops to concrete over the entire operating temperature range |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 16 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Mode | WVGA |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 11 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 2.9" |
| Width | 3" |
| Length | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf PS20J-P4G1NA00
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf PS20J-P4G1NA00
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf PS20J-P4G1NA00
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-PS20
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf MOD-PS20
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-PS20