Zebra PS20 Plus Mobile Computer 2D, SE4710, 4GB, 16GB, 4", Android 8.1
PS20J-P4G1A600
Select model
Key features:
- Advanced Touchscreen: Durable 4-inch display with multi-touch capability, even in wet conditions.
- Quick Barcode Scanning: Effortless 1D/2D barcode capture and hands-free scanning options.
- Power Precision+ Battery: Extended battery life with rapid charging capability for all-day use.
- Enhanced WiFi Connectivity: Fast, reliable connections with advanced MU-MIMO technology.
- Locationing Support: Personalized shopping experience through real-time notifications and service.
Specifications:
- Dimensions: 2.95 in. H x 8.58 in. L x 3.09 in. W
- Weight: 290g
- Display: 4.0 inch capacitive, Corning Gorilla Glass
- Processor: Qualcomm Snapdragon 660 octa-core, 2.2 GHz
- Operating System: Android 8.1 Oreo
- Memory: 4GB RAM/16GB Flash
- Operating Temperature: 14° F to 122° F (-10° C to 50° C)
- Barcode Scanning: SE2100 1D/2D imager (Base model) and SE4710 (Plus model)
- Battery: 3500 mAh PowerPrecision+ Li-Ion rechargeable battery
- Warranty: 1-year limited warranty
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth
-
Camera: 5MP
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | High Density |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 16 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4" |
| Screen Mode | WVGA |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 8.1 Oreo |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 10.23 oz |
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf PS20J-P4G1A600
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf PS20J-P4G1A600
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf PS20J-P4G1A600
ps20-datasheet.pdf PS20J-P4G1A600
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-PS20
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf MOD-PS20
mod-ps20-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-PS20