Juniper Networks MX480BASE-DC Wireless Routers
MX480BASE-DC
Select model
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 8 |
| Expansion Slot Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 14" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 23.8" |
| Weight (Approximate) | 65.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
One craft interface is located on the front of the router above the Dense Port Concentrator (DPC) card cage |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mxr.pdf MX480BASE-DC
mxr.pdf MOD-JUNIPER-MX480