HP 73U56UTABA Laptops
73U56UT#ABA
Select model
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 7305 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory | 8 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 4GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 SuperSpeed USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 IoT Enterprise |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.78" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Cloud Computing |
| Features | Anti-glare Screen |