HP 73U51UTABA Laptops
73U51UT#ABA
Select model
Main Features
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | 7305 |
| Processor Core | Penta-core (5 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Form Factor | SoDIMM |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Linux |
| Operating System | ThinPro |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| AC Adapter Frequency |
|
| Power Plug Type | Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.78" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
|