Honeywell PX45 Industrial Printer 406dpi, 4", 12ips, Industrial, USB, RS-232, Ethernet, 512MB
PX45A00000000400
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Industrial
-
Rugged: Industrial
-
Print Speed: 12 in/s
-
DPI: 400 dpi
-
Connection: Ethernet, USB, RS232, Serial
-
Max Width: 4 mm
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 11.81 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 406 |
| Maximum Print Width | 4.33" |
| Real Time Clock | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Maximum Label Width | 4.72" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization |
|