Honeywell PX45A ProPrint 300 Label printer Thermal transfer, 300 dpi, 300 mm/s, Ethernet, RTC, LCD 2.3"
PX45A00000000300
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Industrial
-
Print Speed: 12 in/s
-
DPI: 300 dpi
-
Case color: Black
-
Connection: Ethernet, RS232, USB
-
Real Time Clock: Yes
-
Optional Upgrades: Rewinder
-
Max Width: 5 mm
-
Max Label Length: 157.48 in
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 11.81 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.33" |
| Real Time Clock | Yes |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Maximum Label Width | 4.72" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization |
|