Honeywell PC45T Barcode Printer Thermal Transfer, Full Touchscreen, RTC, Ethernet, 203dpi, 4"
PC45T000000201
Select model
The Honeywell PC45 Barcode Label Printer represents the pinnacle of desktop printing technology, ideal for businesses seeking a reliable and efficient solution. With a sleek, compact design, this printer features both Direct Thermal and Thermal Transfer capabilities to handle the unique challenges of modern work environments. With its large touch screen, enterprise-grade ruggedness, and seamless connectivity options—including Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.1 LE—it's built for continuous productivity. The Honeywell Printer Edge™ platform streamlines management and diagnostics, allowing for real-time visibility and reduced operational downtime.
Key Features
- Honeywell Operational Intelligence provides actionable insights into printer usage and network connectivity.
- Honeywell Printer Edge simplifies printer management with enhanced security and easy setup.
- Optimized low media and low ribbon warning system reduces downtime.
- New accessories support various customer needs.
Specifications
- Model: PC45d / PC45t
- Mechanical Characteristics:
- PC45d Size: 168 mm L x 181.3 mm W x 215.6 mm H (6.6 in L x 7.1 in W x 8.5 in H)
- PC45d Weight: 1.8 kg (4 lbs)
- PC45t Size: 179.6 mm L x 212.9 mm W x 285.5 mm H (7.1 in L x 8.4 in W x 11.1 in H)
- PC45t Weight: 2.7 kg (5.9 lbs)
- Print Specifications:
- Max Width at 203 dpi: 108 mm (4.25 in)
- Max Width at 300 dpi: 106 mm (4.12 in)
- Print Speed: 2ips up to 8ips at 203 dpi and 2ips up to 6ips at 300 dpi
- Wireless Connectivity: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac; Bluetooth 5.1 LE
- Interfaces: USB 2.0 Host, Ethernet 10/100 Mbps, Optional RS-232
- Media Capacity: Max. Media Width: 118mm
- Warranty: Two-year warranty; additional service packages available
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Industrial
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth, WLAN/Wi-Fi
-
Real Time Clock: Yes
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | RFID Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.17" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features | Self Strip Module |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| RFID | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4" |
| Display Screen Type | LCD |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Paper Low Sensor |
| Media Thickness | 6.30 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5.98" |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 113°F (45°C) |
| Storage Temperature | 68°F (20°C) - 158°F (70°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11.2" |
| Width | 8.4" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
pc45-2023.pdf PC45T000000201
pc45-2023.pdf MOD-PC45