Honeywell PC45d Barcode Printer Direct Thermal, 203dpi, 4-inch, 3.5-inch LCD, Ethernet, Wi-Fi
PC45D010000201
Select model
The Honeywell PC45 Barcode Label Printer represents the pinnacle of desktop printing technology, ideal for businesses seeking a reliable and efficient solution. With a sleek, compact design, this printer features both Direct Thermal and Thermal Transfer capabilities to handle the unique challenges of modern work environments. With its large touch screen, enterprise-grade ruggedness, and seamless connectivity options—including Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.1 LE—it's built for continuous productivity. The Honeywell Printer Edge™ platform streamlines management and diagnostics, allowing for real-time visibility and reduced operational downtime.
Key Features
- Honeywell Operational Intelligence provides actionable insights into printer usage and network connectivity.
- Honeywell Printer Edge simplifies printer management with enhanced security and easy setup.
- Optimized low media and low ribbon warning system reduces downtime.
- New accessories support various customer needs.
Specifications
- Model: PC45d / PC45t
- Mechanical Characteristics:
- PC45d Size: 168 mm L x 181.3 mm W x 215.6 mm H (6.6 in L x 7.1 in W x 8.5 in H)
- PC45d Weight: 1.8 kg (4 lbs)
- PC45t Size: 179.6 mm L x 212.9 mm W x 285.5 mm H (7.1 in L x 8.4 in W x 11.1 in H)
- PC45t Weight: 2.7 kg (5.9 lbs)
- Print Specifications:
- Max Width at 203 dpi: 108 mm (4.25 in)
- Max Width at 300 dpi: 106 mm (4.12 in)
- Print Speed: 2ips up to 8ips at 203 dpi and 2ips up to 6ips at 300 dpi
- Wireless Connectivity: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac; Bluetooth 5.1 LE
- Interfaces: USB 2.0 Host, Ethernet 10/100 Mbps, Optional RS-232
- Media Capacity: Max. Media Width: 118mm
- Warranty: Two-year warranty; additional service packages available
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Desktop
-
POS: Yes
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: WLAN/Wi-Fi, Bluetooth, Serial, USB, Ethernet
-
Real Time Clock: Yes
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Flash Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| RFID | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 6.30 mil |
| Maximum Roll Diameter | 0.50" |
| Maximum Label Width | 4.65" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Storage Temperature | 68°F (20°C) - 158°F (70°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.5" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 6.6" |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
pc45-2023.pdf PC45D010000201
pc45-2023.pdf MOD-PC45