Honeywell CK62 Mobile Computer 47-Key, 4.0 inch, 8GB/128GB, Wi-Fi 6E, 5G, FlexRange XLR, IP65
CK62-X00-5ES1ACG
Select model
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Range: FlexRange
-
Connection: 5G, NFC, USB
-
Keyboard: 47 Key Alpha Numeric
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | S0703 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Light Source | Laser |
| Scanner Range | FlexRange XLR |
| Scanning Distance | 80 ft |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano/eSIM |
| Features |
|
| Drop Specification |
Multiple 1.8 m (6 ft) drop to concrete per MIL-STD-810H crossing temperature (-10°C to +50°C/ 14°F to +122°F) |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | Red |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Model | QCM4490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4" |
| Screen Resolution | 800 x 480 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Number of Keys | 47 |
| Keyboard Type | Alphanumeric |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 18 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 28 Hour |
| Battery Voltage | 3.60 V |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.50 Hour |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size/Gun |
| Rugged | Yes |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.1" |
| Length | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP65 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |