Epson CW-C6000A Label Printer Matte, Auto Cutter, 4", 1200dpi, 5in/s, USB/Ethernet/RS-232
C31CH76A9981
Select model
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connection: USB, Ethernet
-
Optional Upgrades: Cutter
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Application/Usage | Industrial |
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2.7" |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Maximum Label Length | 24.02" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 80% |
| Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 22.2" |
| Weight (Approximate) | 50.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | AC |
| Platform Supported |
|
| Noise Level | 55 dB |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |