Epson ColorWorks CW-C6000P Label Printer Matte, Peeler, 4", 1200 x 1200 dpi, 5.8 in/s, USB/Ethernet/RS-232
C31CH76A9961
Select model
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Connection: USB, Ethernet
-
Optional Upgrades: Peeler
-
Printing Technology: Ink
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Maximum Print Width | 4.25" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Application/Usage | Industrial |
| Features | Durable |
| Connectivity Technology | Wired |
| Printing Color |
|
| Print Technology | Inkjet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 9.06 mil |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Label Width | 4.41" |
| Maximum Label Length | 24.02" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC |
| Maximum Power Consumption | 60 W |
| Off-Mode Power Consumption | 500 mW |
| Standby Power Consumption | 4.40 W |
| Frequency |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
| Storage Temperature | -4°F (-20°C) - 140°F (60°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 13.4" |
| Depth | 22.8" |
| Weight (Approximate) | 50.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | AC |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Noise Level | 55 dB |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |