Zebra ZT510 Industrial Label Printer 4", 203 dpi, 12 ips, Rewind, Bluetooth LE, ZPL
ZT51042-T01000GAB
Select model
Key features:
- High-performance thermal transfer and direct thermal printing
- Durable construction for extreme conditions
- Advanced Link-OS® for easy remote management
- Variety of connectivity options including USB, Serial, Ethernet, and Bluetooth®
- ENERGY STAR® qualified for cost-efficiency
Specifications:
- Print Resolution: 203 dpi / 300 dpi (optional)
- Maximum Print Width: 4.09" (104 mm)
- Maximum Print Speed: 12 ips (305 mm/s)
- Memory: 512 MB RAM, 2 GB Flash
- Operating Temperature: 40°F to 104°F (5°C to 40°C)
- Media Width: 0.79" to 4.5" (20 mm to 114 mm)
- Maximum Media Roll Size: 8.0" O.D. on a 3" I.D. core
- Weight: 50 lbs (22.7 kg)
- Dimensions: 20.17" x 10.56" x 15.58"
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Equipment Format: Industrial
-
Connection: Serial, USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 12.01 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 12.50 ft |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Application/Usage | Industrial |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 4.50" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.6" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 20.2" |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | iOS |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
zt510-new.pdf MOD-ZT510