Zebra ZD611, Direct Thermal, 203dpi, Peeler, Ethernet, USB, USB Host, BTLE
ZD6A022-D11E00EZ
Select model
Key Features:
- High-Speed Printing: 8 ips maximum print speed.
- User-Friendly Interface: 4.3 in. color touch LCD with intuitive navigation.
- Durable Design: Built to resist tough environmental conditions.
- Multiple Connectivity Options: Includes Ethernet, USB 2.0, and Bluetooth.
- Healthcare Compliant: Disinfectant-ready and IEC 60601-1 certified models.
Specifications:
- Print Resolution: 203 dpi (8 dots/mm) or 300 dpi (optional).
- Maximum Print Width: 2.2 in. (56 mm).
- Memory: 512 MB Flash, 256 MB DDR3 SDRAM.
- Media Types Supported: Roll-fed, fan-fold, labels, and tags.
- Operating Environment: 40° to 105°F operational temperature.
- Weight: 3.59 lbs (thermal transfer model).
- Warranty: Two-year standard warranty.
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.99 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 39.02" |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Peel Facility | Yes |
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Features |
|
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Optional Connectivity | Serial (RS-232) |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 4.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Label Taken Sensor |
| Media Thickness | 7.50 mil |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 2.36" |
| Maximum Label Length | 1.54" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Link-OS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 40°F (4.4°C) - 105°F (40.6°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.9" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 2.36 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization | US |
| Platform Supported |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
zd611.pdf ZD6A022-D11E00EZ
zd611.pdf MOD-ZD611