Zebra VC70N0, USB, RS232, BLUETOOTH, Ethernet, Wi-Fi, WEC 7
VC70N0-MA0U702G8WR
Select model
Key features:
- Ultra-Rugged Design: IP66 sealing, aluminum construction, and freezer rating for extreme environments.
- High-Speed Wi-Fi: 802.11a/b/g/n for superior connectivity.
- Powerful Performance: Dual-core 1 GHz processor with 2GB of Flash memory.
- Large Display: 10.4-inch bright XGA screen ensures readability in all lighting conditions.
- Flexible Mounting: Compatible with various vehicle types for convenient installation.
- Intelligent Features: Automatic brightness adjustment and motion detection for enhanced usability.
Specifications:
- Dimensions: 11.5 in. L x 8.9 in. W x 2.4 in. D
- Weight: 9.4 lbs / 4.3 kg
- Construction: Cast aluminum with integrated shock-absorbing mount
- Display: 10.4 in. color XGA (1024 x 768), 600 NIT LED backlit
- Operating Temp: -22° to 122° F / -30° to 50° C
- Storage Temp: -40° to 158° F / -40° to 70° C
- Humidity: 5% to 95% condensing
- Sealing: IP66
- Wireless Technology: IEEE 802.11a/b/g/n and Bluetooth Class II, v2.1 EDR
- Processor: TI OMAP 4430, Dual Core @1GHz
- Memory: 512MB SDRAM, 2GB Flash, Micro SD up to 32GB
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Flash Memory | 2 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.4" |
| Graphics Modes | XGA |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Display Resolution | 1024 x 768 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial | Yes |
| USB | Yes |
| CANbus | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows Embedded Compact 7 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 8.9" |
| Depth | 2.4" |
| Length | 11.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
Electrical Safety:
EMI /RFI:
WLAN:
Flammability:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-vc70n0-zebra-vehicle-mount-terminals-datasheet.pdf VC70N0-MA0U702G8WR
mod-vc70n0-zebra-vehicle-mount-terminals-user-manual.pdf VC70N0-MA0U702G8WR
motorola-vc70n0.pdf VC70N0-MA0U702G8WR
mod-vc70n0-zebra-vehicle-mount-terminals-datasheet.pdf MOD-VC70N0
mod-vc70n0-zebra-vehicle-mount-terminals-user-manual.pdf MOD-VC70N0