Zebra TC77 Portable Data Collection Device 2D, SE4750 SR, 4G LTE, GPS, 4GB, 32GB
TC77HL-5ME24BG-A6
Select model
Key features:
- Ultra-Rugged Design: Built to survive 8 ft drops, and certified with IP65/IP68 rating.
- Advanced Touchscreen: High-definition display with multi-touch capabilities, even in wet conditions.
- Super-Fast Scanning: Capture 1D/2D barcodes with SimulScan technology.
- Long-Lasting Battery: PowerPrecision+ battery provides up to 15 hours of usage.
- Dual SIM Support: Stay connected with multiple carrier options for better coverage.
Specifications:
- Dimensions: 6.3 in. L x 3.3 in. W x 1.1 in. D
- Weight: 13.3 oz./376 g
- Display: 4.7 in. HD (1280 x 720)
- Battery: Li-Ion 3.7 V, 4620 mAh
- Operating System: Android 10, upgradeable through A11/R
- CPU: Qualcomm Snapdragon™ 660 octa-core, 2.2 GHz
- Humidity: 5% to 95% non-condensing
- Sealing: IP65 and IP68
- Camera: 5 MP front, 13 MP rear
- Wireless LAN: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
GPS: Yes
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth, USB
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera + 5MP Front Facing Camera
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4750 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Barcode Symbology Supported |
1D:
2D:
|
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano |
| Features | Gorilla Glass |
| Drop Specification |
|
| Air Electrostatic Discharge (+/-) | 15kV DC |
| Direct Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV DC |
| Indirect Electrostatic Discharge (+/-) | 8kV DC |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Maximum Memory Card Size Supported | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 + LE |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 11 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4620 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Battery Voltage | 3.70 V |
| Removable Battery | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 6.3" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 13.26 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
| Country of Origin | China |
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf TC77HL-5ME24BG-A6
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf TC77HL-5ME24BG-A6
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf TC77HL-5ME24BG-A6
tc72-tc77-customer-facing-presentation-en-us.pdf TC77HL-5ME24BG-A6
tc72-tc77-specification-sheet-a4.pdf TC77HL-5ME24BG-A6
tc77-customer-5-reasons-a4.pdf TC77HL-5ME24BG-A6