Zebra LI3608-SR Handheld Scanner 1D, Standard Range, IP67, RS232/KBW/USB, Black/Industrial Green
LI3608-SR00003VZWW
Select model
Key features:
- Best-in-class scanning range: Captures barcodes up to 56 feet away.
- Ultra-rugged design: Survives drops from 8 feet and operates in extreme temperatures.
- Bluetooth 4.0 technology: Reliable wireless performance with minimal interference.
- PowerPrecision+ battery: Over 100,000 scans per charge ensuring long-lasting use.
- Easy management: Configure and monitor with complimentary tools like 123Scan.
Specifications:
- Dimensions: 7.3 in. H x 3.0 in. W x 5.2 in. D (Corded) / 7.3 in. H x 3.0 in. W x 5.6 in. D (Cordless)
- Weight: 11.5 oz. (Corded) / 15.0 oz. (Cordless)
- Operating Temp: -22°F to 122°F (Corded) / -4°F to 122°F (Cordless)
- Scanning Performance: 100,000+ scans per full charge
- Sealing Rating: IP65 and IP67 (dustproof and waterproof)
- Wireless Connectivity: Bluetooth Class 1, Version 4.0 (LE)
- Drop Specification: withstands 8 ft. drops
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Case color: Black
-
Range: Standard Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: RS232, USB
-
Scanner Capability: 1D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Product Color |
|
| Height | 7.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 10.10 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
li3608.pdf LI3608-SR00003VZWW
li36x8.pdf MOD-LI3608
li3608-er.pdf MOD-LI3608