Zebra DS7708 Presentation Barcode Scanner 2D, Area Imager, Multi-IF, Vertical, EAS
DS7708-SR00004ZCWW
Select model
Key features:
- Versatile Barcode Capture: Scan 1D, 2D, printed and electronic barcodes effortlessly.
- PRZM Intelligent Imaging: Enhanced decoding performance for improved user experience.
- Omni-directional Scanning: 50% larger field of view allows easy scanning without orientation.
- Exceptional Durability: Recessed scan window and top electronics position protect against spills.
- Integrated EAS Functionality: Deactivate EAS tags while scanning to streamline the checkout process.
Specifications:
- Dimensions: Scanner only - 5.63 in H x 5.86 in W x 3.81 in D
- Weight: 17.6 oz. / 500 g
- Operating Temperature: 32° to 104° F / 0° to 40° C
- Barcode Decode Capability: Supports various formats including UPC, EAN, QR Code, PDF417.
- Swipe Speed: Up to 100 in/s (254 cm/s)
- Power: Power through a single USB port, no additional supply required.
- Warranty: 3 years against defects in workmanship and materials.
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Range: Short Range
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Midnight Black |
| Height | 5.6" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-ds7708-zebra-presentation-readers-datasheet.pdf DS7708-SR00004ZCWW
mod-ds7708-zebra-presentation-readers-user-manual.pdf DS7708-SR00004ZCWW
Logiscenter_Motorola_DS7708.pdf DS7708-SR00004ZCWW
motorola-ds7708.pdf DS7708-SR00004ZCWW
mod-ds7708-zebra-presentation-readers-datasheet.pdf MOD-DS7708
mod-ds7708-zebra-presentation-readers-user-manual.pdf MOD-DS7708