Zebra DS3608-SR, 2D, Standard Range, RS232, USB, Black/Green
DS3608-SR00003VZWW
Select model
Key features:
- Extended Range: Scans barcodes from 2 in. to 105 ft.
- Ultra-Rugged Design: Survives 10 ft. drops and IP65/IP68 sealing.
- High Visibility Aimer: Green laser for clearer targeting, indoors and outdoors.
- Superior Cordless Technology: More than 80,000 scans on a single charge.
- Flexible Feedback Modes: Customizable alerts including vibration and LED indicators.
Specifications:
- Dimensions: Corded: 7.3 in. H x 3.0 in. W x 5.2 in. D; Cordless: 7.3 in. H x 3.0 in. W x 5.6 in. D
- Weight: Corded: 10.86 oz.; Cordless: 14.46 oz.
- Connectivity: Bluetooth Class 1, USB, RS232, Industrial Ethernet
- Operating Temperature: Corded: -22°F to 122°F; Cordless: -4°F to 122°F
- Battery: PowerPrecision+ 3100 mAh Li-Ion rechargeable battery
- Drop Specification: Withstands multiple 10 ft. drops to concrete
- Scanning Capability: Supports 1D and 2D barcodes including QR and Data Matrix
- Sealing: IP65 and IP68 for dust and water resistance
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Range: Standard Range
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 2D, Imager
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
2D:
Digimarc:
IUID Support:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Scanning Distance | 59.06" |
| Field of View (Horizontal) | 42° |
| Field of View (Vertical) | 28° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Drop Specification |
Withstands multiple 8.0 ft./2.4 m drops to concrete |
| Minimum Print Contrast | 15% |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 7.5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Rugged | Yes |
| Product Color | Industrial Green |
| Height | 7.3" |
| Width | 3" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 10.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| Application/Usage |
|
ds36x8-sr.pdf DS3608-SR00003VZWW
ds36x8-sr.pdf MOD-DS3608
ds36x8-hp.pdf MOD-DS3608
ds36x8-hd.pdf MOD-DS3608
ds36x8-dp.pdf MOD-DS3608
ds36x8-er.pdf MOD-DS3608
ds36x8-dpa.pdf MOD-DS3608