| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 36 Wh |
| Maximum Battery Run Time | 10 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 2" |
| Width | 4" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 5.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Zebra L10 Series Rugged Tablet PC |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |