Zebra XC6 Rugged Tablet Win 8.1, 60GB SSD, 4GB RAM, Intel Celeron Dual Core, Serial Port, Bluetooth
200121
Select model
Key features:
- Exceptional Durability: IP67 certified and 7' drop spec.
- Powerful Performance: 4th Gen Intel Core i5 processor with up to 16GB RAM.
- Bright Display: 1300 NITS sunlight-readable screen.
- Flexible Storage Options: Dual RAID configurable SSDs up to 256GB.
- Long Battery Life: Up to 8.5 hours of full-shift usage.
Specifications:
- Processor: Intel® Core™ i5-4300U / i7-4650U, Turbo Boost up to 2.9GHz / 3.3GHz
- Display: 10.4" XGA LED IPS, 1024 x 768 resolution
- Brightness: 1300 NITs
- Storage: Up to 256GB SSD, expandable with microSD
- Battery: 10-cell Li-Ion, 81.4 WHr, user-removable
- Operating System: Windows 7 Professional / Windows 8.1 Professional
- Weight: 5.4 lbs (2.4 kg)
- Environment Ratings: -30°F to 140°F operating temperature
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth
-
SSD: 60 GB
-
Camera: None
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Memory Card Supported | microSD |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 60 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.4" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Screen Resolution | 1024 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| WWAN Supported | No |
| Cellular Phone Capability | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Sensor Type |
|
| Front Camera/Webcam | No |
| Rear Camera | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| Height | 8.3" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 5.29 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Water Resistant |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-x6c-zebra-mobile-computing-datasheet.pdf 200121
mod-x6c-zebra-mobile-computing-user-manual.pdf 200121
mod-x6c-zebra-mobile-computing-datasheet.pdf MOD-X6C
mod-x6c-zebra-mobile-computing-user-manual.pdf MOD-X6C