ZEBRA AIT, CONSUMABLES, LABEL, PAPER, 4X6IN (101.6X152.4MM); DT, Z-ESSENTIALS 1500D, VALUE COATED, PERMANENT ADHESIVE, 3IN (76.2MM) CORE, 4 ROLLS PER CASE, PRICED PER CASE, MOQ OF 3 CASES
10041926
Key Features
- High-Quality Adhesive: Permanent acrylic adhesive with excellent adhesion to various surfaces.
- Temperature Versatility: Functional within a service temperature range of -40°F to 130°F.
- FDA Compliance: Meets FDA 175.105 standards for indirect food contact.
- Durable Coating: Specially coated for enhanced print quality and durability.
- Customizable Sizes: Available in various sizes, shapes, and configurations.
Specifications
- Material Construction: White Direct Thermal Coated Paper, 3.1 mils
- Adhesive: Permanent Acrylic Adhesive, 0.8 mils
- Liner: 40 lb. semi-bleached kraft stock, 2.2 mils
- Thickness: 6.1 mil ± 10%
- Indoor Use: Yes
- Minimum Application Temperature: 40°F (4°C)
- Service Temperature Range: -40°F to 130°F (-40°C to 54°C)
- Storage Conditions: 72°F (22°C) at 50% RH
| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Label Format | Roll |
| Core Diameter | 3" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Paper |
z-essentials-1500d.pdf 10041926
z-essentials-1500d.pdf CARD-PRINTHEADS-ZEBRA
z-band-rfid-wristband.pdf CARD-PRINTHEADS-ZEBRA