- Direct thermal, premium, ultra smooth, paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive
- Excellent print quality
- Meets FDA 175.105 for indirect food contact requirements
- Available in white (05176RM)
- Minimum Application Temperature: -20 degrees F (-29 degrees C)
- Service Temperature: -65 degrees F to 140 degrees F (-54 degrees C to 60 degrees C)
- Storage Conditions: 32 degrees F to 70 degrees F (0 degrees C to 21 degrees C) at 35% to 50% RH
- Not recommended for outdoor use
| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Number of Labels per Roll | 475 |
| Core Diameter | 1" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Zebra Printer(s):
|
| Certifications & Standards |
FDA 175.105 |
| Country of Origin | United States |
zebra-bar-code-labels-paper.pdf 10010049