Xerox C405DN Accessories
C405/DN
| Technical Information | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 36 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 36 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Print Technology | Laser |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
|---|---|
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Copier | |
|---|---|
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
|---|---|
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 700 sheets |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
HP-UX:
Linux:
Mac:
Oracle:
Windows:
Xerox:
|
| Reliability | |
|---|---|
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 5000 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 23.6" |
| Width | 17" |
| Depth | 21.3" |
| Weight (Approximate) | 72.8 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |