| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Keys | 99 |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.98" |
| Keyboard/Keypad Width | 4.45" |
| Keyboard/Keypad Depth | 13.52" |
| Weight (Approximate) | 9.35 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |