| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 250 GB |
| Platform Supported | PC |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 3300 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1200 MB/s |
| Random 4KB Read | 190000IOPS |
| Random 4KB Write | 210000IOPS |
| Endurance (TBW) | 150 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Length | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 0.23 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Windows 10 Pro |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |