| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported | PC |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 3200 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 3000 MB/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Durability | Shock Resistant |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Length | 3.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|