| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 14 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Height | 6.7" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |