| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 8 TB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 7.7" |
| Weight (Approximate) | 2.16 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | Thailand |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |