| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 3072 MB/s (24 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/300 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |