| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 64 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 2 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | Malaysia |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |