| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.68 TB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 2600 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1900 MB/s |
| Endurance (TBW) | 11000 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 3 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Space Gray |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Height | 1.8" |
| Width | 5.1" |
| Length | 8.3" |
| Weight (Approximate) | 2.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Country of Origin | Malaysia |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |