| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 16 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Height | 15.2" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 9.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility | Windows 10+ |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |