Western Digital SDPS11A-500G-GBANB Accessories
SDPS11A-500G-GBANB
| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 2) Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Durability |
|
| Height | 0.6" |
| Width | 2" |
| Length | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |