Western Digital 0TS1930 Accessories
0TS1930
| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.50 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 3100 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1800 MB/s |
| Endurance (DWPD) | 0.8 |
| Endurance (TBW) | 11479.04 TB |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.1 x4 |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 12 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 3.35 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Storage System |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |