Wasp 633809008351 Presentation Readers
633809008351
Select model
Key Features
- High-performance, omnidirectional scan pattern for increased productivity
- Ideal for retail POS, warehouse applications, healthcare, and commercial services
- Scans 1D and 2D barcodes on printed labels, mobile coupons, loyalty cards, tickets, and boarding passes
- Omnidirectional code reading capability
- 1MP optics for excellent performance with mobile devices
- Green spot technology provides good-read feedback
Specifications
- Optics & Performance:
- Image Capture: 1 Megapixel (1280 x 800 pixels)
- Scan Angle: Pitch +/- 65°; Roll 360°; Skew +/- 75°
- Print Contrast Ratio: 25%
- Physical Characteristics:
- Dimensions: Tilting Riser - 6.0 x 7.5 x 13.8 cm (2.4 x 3.0 x 5.4 in)
- Weight: Tilting Stand - 240 g (8.5 oz)
- Color: Black & White
- Electrical:
- Input Voltage: 5 VDC +/- 10%
- Working Current: <500 mA
- User Environment:
- Operating Temperature: 0 to 40 °C (32 to 104 °F)
- Humidity: 5%~95% (Non-condensing)
Main Features
-
Rugged: Industrial
-
Connection: Serial, USB
-
Scanner Capability: 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
Symbologies:
|
| Light Source | LED |
| Scan Pattern | Omni-directional |
| Scanning Distance | 11.80" |
| Features |
|
| Cable Type Included | USB |
| Stand Included | Yes |
| Reading Angle (Skew) | 75° |
| Reading Angle (Pitch) | 65° |
| Reading Angle (Roll) | 360° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 86100 lux |
| Drop Specification |
4.0 ft. (1.2 m) |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 13 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 24 mil |
| Minimum Element Resolution (PDF417) | 6.5 mil |
| Maximum Element Resolution (PDF417) | 16 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 800 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Hands-free |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP52 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
wps1500.pdf MOD-WASP-WPS1500-OMNI-DIRECTIONAL