| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL21 |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Dell XPS 2020 Notebooks:
|
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |