| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL17 |
| Device Supported | Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Intel X99 Motherboard |
| Country of Origin | Mexico |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |