| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL15 |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 40 mil |
| Width | 3.5" |
| Length | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 0.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |