| Technical Information | |
|---|---|
| Digital Signal | Yes |
| API Supported | DirectX 11.0 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Features |
|
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | HD 6000 |
| Chipset Model | HD 6350 |
| GPU Clock | 650 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DMS-59 Port | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Software Included |
Driver |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Height | 2.4" |
| Length | 6.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |