| Technical Information | |
|---|---|
| Analog Signal | Yes |
| Digital Signal | Yes |
| API Supported | DirectX 10.1 |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | ATI |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | HD 4000 |
| Chipset Model | HD 4350 |
| GPU Clock | 600 MHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Memory Clock Speed | 800 MHz |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 2.0 x16 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.4" |
| Length | 6.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |