Key Features
- Multiple Sizes: Available in sizes ranging from 43" to 98", suitable for any space.
- High Resolution: 3840 x 2160 4K Ultra HD for crisp visuals.
- Multi-Touch Capability: Up to 20 touch points for a collaborative experience.
- Embedded Media Player: Built-in for standalone operation without a PC.
- Extensive Connectivity: HDMI, DisplayPort, USB, and Ethernet options available.
Specifications
- Screen Sizes:
- 43", 55", 65", 75", 86", 98"
- Resolution: 3840 x 2160
- Touch Points: 10 to 20 point touch depending on model
- Dimensions (W x H x D):
- 43": 38.1 x 21.9 x 2.2 in.
- 55": 49.9 x 30.4 x 3.3 to 51.3 x 31.5 x 5.6 in.
- 65": 58.6 x 35.3 x 3.5 to 59.9 x 36.3 x 29.5 in.
- 75": 67.3 x 40.2 x 3.5 to 69.4 x 41.0 x 29.5 in.
- 86": 77.1 x 45.7 x 3.5 to 78.3 x 46.7 x 29.5 in.
- 98": 88.4 x 52.1 x 3.6 in.
- Operating Time: 16/7
- Connectivity Options:
- HDMI 2.0 (up to 3 inputs), VGA, DisplayPort
- USB (type A & B), Ethernet LAN (RJ45), WiFi module slot
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 66" |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| Features |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 3 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 3 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 170.30 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Height | 37.3" |
| Width | 58.6" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 93.37 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
viewboard-interactive.pdf IFP6552-1C
viewboard-interactive.pdf MOD-VIEWSONIC-VIEWBOARD-INTERACTIVE