ViewSonic IFP5550-E1 Accessories
IFP5550-E1
Key Features
- Multiple Sizes: Available in sizes ranging from 43" to 98", suitable for any space.
- High Resolution: 3840 x 2160 4K Ultra HD for crisp visuals.
- Multi-Touch Capability: Up to 20 touch points for a collaborative experience.
- Embedded Media Player: Built-in for standalone operation without a PC.
- Extensive Connectivity: HDMI, DisplayPort, USB, and Ethernet options available.
Specifications
- Screen Sizes:
- 43", 55", 65", 75", 86", 98"
- Resolution: 3840 x 2160
- Touch Points: 10 to 20 point touch depending on model
- Dimensions (W x H x D):
- 43": 38.1 x 21.9 x 2.2 in.
- 55": 49.9 x 30.4 x 3.3 to 51.3 x 31.5 x 5.6 in.
- 65": 58.6 x 35.3 x 3.5 to 59.9 x 36.3 x 29.5 in.
- 75": 67.3 x 40.2 x 3.5 to 69.4 x 41.0 x 29.5 in.
- 86": 77.1 x 45.7 x 3.5 to 78.3 x 46.7 x 29.5 in.
- 98": 88.4 x 52.1 x 3.6 in.
- Operating Time: 16/7
- Connectivity Options:
- HDMI 2.0 (up to 3 inputs), VGA, DisplayPort
- USB (type A & B), Ethernet LAN (RJ45), WiFi module slot
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 55" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Response Time | 8 ms |
| Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Graphics Controller Model | Mali450 |
| Tempered Glass | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Touch Points | 20 |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 16 GB |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 32 W |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| VGA | Yes |
| Composite Video | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Operating System | Android 5.1 Lollipop |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 350 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 200 |
| Height | 30.4" |
| Width | 49.9" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 85.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
viewboard-interactive.pdf IFP5550-E1
viewboard-interactive.pdf MOD-VIEWSONIC-VIEWBOARD-INTERACTIVE