| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital & Analog |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Device Type | Secure KVM |
| Features | LED Indicator |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| USB 2.0 | Yes |
| Number of PS/2 Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Current | 2.50 A |
| Input Voltage Range | 100 â€" 240V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1" |
| Width | 13.7" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
NIAP 4.0 Certified |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |