Vertiv SC945DPHC-400 Ethernet Switch
SC945DPHC-400
| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital & Analog |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Computers Supported | 4 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 0 |
| Maximum Operating Distance | 10 ft |
| Device Type | Secure KVM |
| Features |
|
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| PS/2 Port | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| VGA | No |
| DisplayPort | Yes |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 0 |
| Number of PS/2 Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of DVI Ports | 0 |
| Number of VGA Ports | 0 |
| Number of DisplayPorts | 4 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100VAC-240VAC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Rack Height | 1U |
| Height | 2.2" |
| Width | 13.7" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 3.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
NIAP 4.0 Certified |
| Energy Star | No |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |